štvrtok 30. marca 2017

Medový chlebík

Sušené ovocie je - zdravé, dobré, chutné. Ako máme sušičku, nesušíme len huby ( na čo bola pôvodne kúpená) ale všetko ovocie a aj zeleninu. Napríklad som vyskúšala sušiť figy. Mali úplne inú chuť ako tie balené v obchode.
Nehovoriac o vôni, ktorá sa nesie domom, keď sa suší :) !

Medový chlebík, preto sviatočný, lebo je v ňom veľa, veľa medu, ovocia a rumu! A najmä vianočné sviatky sa spájajú s hojnosťou, nepochybne medom. A tie veľkonočné nie sú výnimkou. Dlhé pôstne obdobie a po ňom obdobie, neviem či sa to dá nazvať inak ako obdobie obžerstva

Tento chlebík, koláč nech ho nazveme akokoľvek, je však taký výborný, že bude určite aj na veľkonočnom stole alebo v dóze zabalenej v taške na výlet ;)

Potrebujeme : 
100g hladká múka
200g polohrubá múka
180g med

 100g kryštálový cukor
1 prášok do pečiva
2 vajcia
100g hera

  3 L kakaa 3 malé lyžičky anízu

40g hrozienok 70g sušených marhúľ 50g sušených sliviek 250g marhuľového džemu 3L rumu 
 Sušené ovocie necháme namočené cez noc vo vode. Alebo aspoň 3h. Nakrájame na malé časti a zmiešame s džemom a rumom.

Med zohrejeme primiešame cukor a heru. Potom pridáme vajíčka, múku, aníz,kakao, pdp. Vypracujeme cesto. 1/2 vylejeme do formu pridáme zmes sušeného ovocia a zalejme zvyšným cestom.

Pečieme pri teplote 150-180°C cca 35min.

Na pečenie som použila ↓ túto formu. Kúpila som ju v Lidli.

Morčacie s hruškou.

A ešte jeden na záver. Chutnú mňamku si môžete pripraviť s morčacieho mäsa nakrájaného na rezančeky. Na panvici orestujeme schvarzalskú šunku pridáme nakrájanú hrušku a mäsko (vopred nasolené). Restujeme. Podávame s opekanými zemiakmi a cuketou na cesnaku.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára